Logo

ГРОЗДОВ МЕД - МАЏУН

Број на оглас: 2244314 | Објавен на: 26.10.2016, 15:40
Промовирај Обнови Измени Избриши    Назад

Цена: 340 МКД
Цената е фиксна

Категорија: Здравје, Убавина додат. и опрема / Ослабување и Исхрана

Вид на оглас: Се продава


ГРОЗДОВ МЕД - МАЏУН
Приказната за овој природен засладувач е стара колку и грозјето, а во Тиквешијата, според археолошките истражувања, одгледувањето на виновата лоза има традиција стара повеќе од 2000 години. Во минатото, нашите баби и дедовци немале шеќер во изобилство како денес, бидејќи бил прилично скап, па слатките и колачите ги подготвувале со маџун. Маџунот го правеле од бели и црвени сорти грозје, но ги избирале оние поблагите, од кои се добивало многу повеќе маџун.
Се препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем кај деца, рековалесценти, постари лица и спортисти. Помага при настинки и инфекции на респираторниот систем, психички нарушувања, прекумерна телесна тежина, запек, анемија, болести на кардиоваскуларниот систем, а посебно се препорачува кај луѓе со нарушена функција на црниот дроб заради прележана жолтица, алкохолизам, цироза и прекумерна употреба на лекови. Заради антиоксидаивните својства делува и антиканцерогено.
МАЏУНОТ Е ВО ПАКУВАЊЕ ОД 1,5кг - 500денари

 Скопје    Општина: Скопје Центар

Прати Е-Маил

 ALEXANDAR