Logo

Termogen radijator - greenje na dve sobi so edna pecka

Број на оглас: 3075446 | Објавен на: 27.01.2019, 13:42
Промовирај Обнови Измени Избриши      Назад

Цена: 2.390 МКД
Цената е фиксна

Категорија: Дом и Градина / Греење и климатизација / Печки

Вид на оглас: Се продава


ТЕРМОГЕН РАДИЈАТОР - ИЗВОНРЕДНО РЕШЕНИЕ ЗА ЕКОНОМИЧНО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ДВЕ ПРОСТОРИИ СО ЗАЕДНИЧКИ ЅИД, А СО ПОТРОШУВАЧКА НА ДРВА КАКО ЗА ЕДНА ПРОСТОРИЈА
Термогениот радијатор работи на принципот „ќунец во ќунец“, при што низ внатрешниот ќунец излегува чадот од печката и оди во оџакот, додека обилната топлина што се ослободува од внатрешниот ќунец останува заробена во поголемиот ќунец. Со помош на малото моторче - вентилатор, топлиот воздух се турка низ отвор во ѕидот во соседната соба, откако претходно ќе се направи отвор во ѕидот со пречник од 10 сантиметри. Доколку не сакате топлината да оди во соседна просторија, можете отворот да го свртите да оди во истата просторија во која е печката.
Заштедата на дрва и дополнителната топлина која ја добивате е до 3kw (како да имате дополнителен инвертер клима уред).
Термогениот радијатор е одличен за загревање на втора просторија со помала квадратура. Доколку собата е со поголема квадратура, пожелно е да има дополнителен извор на топлина, а топлиот воздух од соседната просторија да го користите како бесплатна топлинска енергија.
******************************************
ПРЕДНОСТИ:
- Заштеда на дрва
- Над 30% повеќе топлина во вашиот дом
- топлината која ја исфрлате во оџакот останува во радијаторот.
********************************************
ДИМЕНЗИИ:
Висина - 1 метар
Пречник на внатрешен ќунец - 12 сантиметри
Пречник на надворешен ќунец - 23 цм
Отвор - Ф120 (отворите за чад на ќунецот се 12 сантиметри, додека отворот за издувување на топол воздух е 10 сантиметри)
Електро мотор од 20w, троши минимално струја, еднакво на едно вентилаторче на компјутер. Со кабелче (15 денари за 1 метар) го поврзувате со штек. На кабелчето вградувате „мрзливче“ (20 денари) за вклучување/исклучување, а по желба можете да вградите потенциометар (100 денари) за регулирање на јачината со која ќе дува вентилаторот, или пак терморегулатор (вентилаторот сам се вклучува кога во ќунецот ќе се постигне потребната температура)
Боја црна мат (огноотпорна).
При многу силен оган, или доколку вентилаторот сте го поставиле многу блиску до вжештената плоча, тогаш вентилаторот мора да биде вклучен, па макар и на минимално дување. При послаб оган, вентилаторот може да биде исклучен, за да не создава шум.
ЦЕНА: 2.390 денари - ТЕРМОГЕН ЌУНЕЦ
350 денари - ПОТЕНЦИОМЕТАР
490 денари - ТЕРМАЛНО ЦРЕВО за топлиот воздух
ДОСТАВА: 140 денари до магацин на Карго експрес во вашиот град. Доколку сакате достава до дома, доплаќате +30 денари.

  Дебар    Општина: Дебар

Прати Е-Маил

  Kontrec

Потврден огласувач