1 / 12
Maticen mlec - Pcelarstvo DODEVSKI
150 МКД
22.11.2022 08:31

Аеродром / Скопје

МАТИЧЕН МЛЕЧ - ПЧЕЛАРСТВО ДОДЕВСКИ
Цената е 150 ден за 1 грам,
ПАКУВАЊЕТО Е ОД 10 ГРАМА. Цена 1500денари
За подетални информации и нарачка на моб 078 304 665. Иван
Здравствените подобрувања од матичниот млеч:
• ги подмладува клетките, надоместувајќи ги материите кои им недостигаат.
• го зголемуваат тонусот и отпорноста на кожата
• ја смирува вознемиреноста и лошото расположение
• забрзува зараснување на коските
• со анаболичко влијание доведува до развивањето на ткивото
• забрзува зацелување на раните, воспалени чиреви, ја намалува болката
• го зголемува бројот на црвените крвни зрнца и имунолошките клетки
• може да има извесно антиканцерогено влијание
• делува хепатопротективно
Матичната млеч е концентрација на аминокиселини, витамини , хормони и други за организмот важни компоненти кои благодарејќи на својот богат состав и идеални односи претставува драгоцен биостимулатор на организмот
Матичната млеч е мултивитамински производ со сложен хемиски состав.
Матичната млеч е густа супстанца, слична на кисело млеко, со сивкасто бела боја, киселкаст до неодреден вкус и специфичен мирис.
Матичната млеч содржи белковини, аминокиселини, јаглеро хидрати, масти, минерални материи, ензими и многу витамини.
Во млечот се пронајдени аминокиселини вклучувајки ги и сите есенцијални
Од олигоелементите во млечот се пронајдени: железо, магнезиум, манган, бакар, калиум, хром, сребро, кобалт, алуминиум, бизмут, злато
Во млечот има нуклеинска киселина и ензими: инвертаза, амилаза, ацетилхолин и др
Матичната млеч има антибактериско дејство (бактериостатско и бактерицидно)
Значи матичната млеч го содржи сето она што е потребно за изградба и опстанок на живиот организам.

Категорија: Храна и готвење / Здрава храна - Мед

Се продава од:

ivan
Потврден огласувач
078304665
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам