1 / 12
LEKOVITI JAJCA OD PREPELICI OPLODENI I PILINJA
6 МКД
Цената е фиксна
21.12.2022 11:08

Кочани / Кочани

Состојба на предмет
Нов

- PRODAVAM SVEZI OPLODENI LEKOVITI JAJCA OD JAPONSKI PREPELICI ZA KONZUMIRANJE ILI VEDENJE. STO E VAZNO ZA NIV: - научно е докажано колку се ефикасни јајцата од јапонски препелици. Лековитото дејство има корисен ефект врз човечкото тело, особено врз крвта, срцето, црниот дроб и бубрезите. Многу ефикасно помога во лекувањето на мигрена, астма, анемија, висок крвен притисок, нервната напнатост, болести на срцето, масти бо крвта, нарушувања во варењето на храната и др.

За луѓето кои се слабокрвни, медицината препорачува да се хранат храна која има многу железо. Најмногу железо во месо што едно ковек го консумира има бо младото говедско месо. За споредба, едно јајце од јапонски препели, кое во просек има 12-13 g, содржи повеќе железо од 1,5 кг говедско месо.

Јајцата од Јапонски потполошки, во однос на кокошка, кој содржи 5 пати повеке фосфор, 7 пати повеке железо, 10 пати повеќе витамини од комплекс Б (Б1, Б2, Б6, Б12). Таа исто така содржи витамини А, Е, Ц, 11% минерали, калиум и многу важни ензими кои го успоруват процесот на стареење на клетките и организмот како целина.

-Јајцата се користат свежи, половина час пред појадокот. Возрасните можат да јадат пет јајца дневно, деца до 10 години и помлади само две јајца дневно. Јајцата можат да се измешат со млеко, мед, сок од лимон и др. Спортистите ги користат овие јајца за да ја зголемат издржливоста и мускулната маса, а исто така можат да се користат и за подготовка на козметички производи.

Содржината на јајце:

Вода 74,6%

Протеини 13,1%

Маснотии 11,2%

Минерали и други ензими 1,1%Минерали: железо 3,2 мг фосфор 2,2 мг калциум 0,5 мг

ЗА ДРУГИ ГРАДОВИ ПРАКАМ ПРЕКУ КАРГО ЕКСПРЕС НАСЕКАДЕ ДО СИТЕ ГРАДОВИ НИЗ МАКЕДОНИЈА. 077-735-790 070-607-455

Категорија: Слободно време и хоби, Животни / Животни / Птици

Се продава од:

ZORAN
https://reklama5.mk/PremiumDetails?id=8962
Потврден огласувач
070-607-455 070-899-795 077-735-790
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам