1 / 10
Termogen radijator - greenje na dve sobi so edna pecka
2.190 МКД
Цената е фиксна
24.02.2022 14:17

Дебар / Дебар

Испраќам по карго    

Состојба на предмет
Нов

ТЕРМОГЕН РАДИЈАТОР - ИЗВОНРЕДНО РЕШЕНИЕ ЗА ЕКОНОМИЧНО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ДВЕ ПРОСТОРИИ СО ЗАЕДНИЧКИ ЅИД (или за додатна топлина во истата просторија)
контакт - 075 648 310
💝 ЦЕНА: 2.190 денари - ТЕРМОГЕН РАДИЈАТОР фи120 💝
Термоген за камин на ПЕЛЕТИ = 2.490 денари
ДОСТАВА: 150 денари до дома
-само електромотор вентилатор - 850 денари
Термогениот радијатор работи на принципот „ќунец во ќунец“, при што низ внатрешниот ќунец излегува чадот од печката и оди во оџакот, додека обилната топлина што се ослободува од внатрешниот ќунец останува заробена во поголемиот ќунец. Со помош на малото моторче - вентилатор, топлиот воздух се турка низ отвор во ѕидот во соседната соба, откако претходно ќе се направи отвор во ѕидот со пречник од 12 сантиметри (со термално црево може да се носи топлиот воздух било каде). Доколку не сакате топлината да оди во соседна просторија, можете отворот да го свртите да дува во истата просторија во која е печката.
Заштедата на дрва и дополнителната топлина која ја добивате е до 3kw (како да имате дополнителен инвертер клима уред).
Термогениот радијатор е одличен за загревање на втора просторија со помала квадратура. Доколку собата е со поголема квадратура, пожелно е да има дополнителен извор на топлина, а топлиот воздух од соседната просторија да го користите како бесплатна топлинска енергија.
******************************************
ПРЕДНОСТИ:
- Заштеда на дрва
- Над 30% повеќе топлина во вашиот дом
- топлината која ја исфрлате во оџакот останува во радијаторот.
********************************************
ДИМЕНЗИИ:
Висина - 1 метар
Пречник на внатрешен ќунец - 12 сантиметри
Отвор - Ф120 (отворите за чад на ќунецот се 12 сантиметри, а на ќунецот за пелети е 8 цм, додека отворот за издувување на топол воздух е 12 сантиметри)
Електро мотор од 20w, троши минимално струја, еднакво на едно вентилаторче на компјутер. Со кабелче (15 денари за 1 метар) го поврзувате со штек. На кабелчето вградувате „мрзливче“ (20 денари) за вклучување/исклучување, а по желба можете да вградите потенциометар (300 денари) за регулирање на јачината со која ќе дува вентилаторот, или пак терморегулатор (вентилаторот сам се вклучува кога во ќунецот ќе се постигне потребната температура)
Боја црна мат (огноотпорна).
При многу силен оган, или доколку вентилаторот сте го поставиле многу блиску до вжештената плоча, тогаш вентилаторот мора да биде вклучен, па макар и на минимално дување.

Категорија: Дом и Градина / Греење и климатизација / Печки, Шпорети

Се продава од:

Kontrec
Потврден огласувач
075648310
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам