1 / 12
Solarna fotonaponska centrala 10КW
7.400 €
17.10.2021 08:25

Прилеп / Прилеп

Состојба на предмет
Нов

10 KW ON-GRID соларна фотонапонска централа

Оваа соларна фотoнапонска централа е може да произведува електрична енергија за Вашата куќа ,Вашиот дукан,маркет или погон .Со оваа централа скоро да ќе можете комплетно да ги покривате дневните потреби од струја во Вашиот погон или маркет, ке плаќате само ноќна тарифа.
Исплатливоста на системот за дома е за околу 6-8 години , а за маркет, погон и сл.индистриска примена , поради дуплата цена на индустриската тарифа , за 4-5 години ке си ги повратите парите .
А потоа 15-20 години имате бесплатна струја..
Целиот систем произведува просечно од 45-50 КWh електрична енергија на ден ( тоа зависи пред се од годишното доба , зимно време , декември , јануари е половина од ова ,а зависи и од временските услови ).
Се состои од 36 фотонапонски панели од 280W ,произведени во Македонија и споени на еден професионален инвертер од 10 KW од типот на Fronius , кои се едни од најквалитетните инвертери што воопшто се произведуваат во светот.Комплетно со монтажа ! Можат да бидат „приклучени“ на Интернет и од било каде ке бидете во можност да ја пратите целокупната состојба на централата, производство ,количина на енергија и многу други параметри, преку графички и нумерички приказ.
Цената , и овде ,можеби е повисока од она што може да се најде во МК, но пазете се од такви поевтини комплети,кои најчесто содржат евтини, неквалитени кинески или виетнамски панели и кинески инвертери кои брзо откажуваат Еден 5КW кинески модел на инвертер е околу 400-550 евра ,а цената на Fronius e 1500 евра . Цената значи квалитет кај електронските уреди ! Изработуваме проектна документација и документи за откуп на висшокот на струја преку ЕВН. За поголеми централи од 10 KW , како на пример 50 , 100 , 300 па и повеке киловати обратете се дирекно на телефон за договор !

Категорија: Дом и Градина / Cтруја и додатоци - Агрегати

Се продава од:

МФЦ-СОЛАР
Потврден огласувач
070269000
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам