1 / 12
Solarna fotonaponska centrala 5KW
4.200 €
17.10.2021 08:25

Прилеп / Прилеп

Состојба на предмет
Нов

Оваа соларна фотoнапонска централа може да произведува електрична енергија за Вашата куќа ,Вашиот дукан, мини маркет или помал погон .Со оваа централа скоро да ќе можете комплетно да ги покривате дневните потреби од струја во Вашиот дом или маркет, ке плаќате само ноќна тарифа.
Исплатливоста на системот за дома е за околу 5-7 години , а за маркет, погон и сл.индистриска примена , поради дуплата цена на индустриската тарифа , за 4-5 години ке си ги повратите парите .
А потоа 15-20 години имате бесплатна струја..
Целиот систем произведува просечно од 20-25 КWh електрична енергија на ден ( тоа зависи пред се од годишното доба , зимно време , декември , јануари е половина од ова ,а зависи и од временските услови ).
Се состои од 18 фотонапонски панели од 280W ,произведени во Македонија и споени на еден професионален инвертер од типот на Fronius, Austria кои се едни од најквалитетните инвертери што воопшто се произведуваат во светот.Комплетно со монтажа !Можат да бидат „приклучени“ на Интернет и од било каде ке бидете во можност да ја пратите целокупната состојба на централата, производство ,количина на енергија и многу други параметри, преку графички и нумерички приказ.
Цената , можеби е повисока од она што може да се најде во МК, но пазете се од такви поевтини комплети,кои најчесто содржат евтини, неквалитени кинески или виетнамски панели и кинески инвертери кои брзо откажуваат Еден 5КW кинески модел на инвертер е околу 400-550 евра ,а цената на Fronius e 1500 евра . Цената значи квалитет кај електронските уреди !

Категорија: Дом и Градина / Cтруја и додатоци - Агрегати

Се продава од:

МФЦ-СОЛАР
Потврден огласувач
070269000
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам