1 / 6
***Капитал***Вила Кокица Вевчани
175.000 €
01.03.2022 12:44

Вевчани / Струга

Број на соби:

5

Квадратура:

197 m²

Број на спратови:

2 спрата

Греење:

Дрва

Дворна површина:

65 m²

Тип на домот:

Вила

Состојба:

Реновирана

Опрема:

Наместен

Година на градба:

1882

Година на реновирање:

2008

Број на балкони:

Нема

Број на бањи:

2

Подрум:

Да

Број на паркинг/гаража:

Нема

Ориентација:

Југоисток

Адреса:

Вевчани

Шифра 20 087

Ексклузивна понуда

Вила Кокица Вевчани

Вкупна површина на парцела 147 мкв и тоа земјиште под зграда 82 мкв и дворно место 65 мкв. Катност на куќа П+2 со вкупна површина од 197 мкв и тоа на приземје 62мкв, кат 1 65мкв и кат 2 70мкв.

На приземјето има прекрасна винарија. На катот има една приемна соба и раскошна гостинска соба во етно стил. Катот 2 би се уредил согласно желбите и потребите на купувачот.

Куќата е дел од богата Вевчанска историја. Изградена е од познати Вевчански наимари во 1882 година.

Во текот на својата повеќегодишна изградба куќата го преживеала Креснеското Македонско востание во 1878 - 1879 година. После изградбата ги преживеала и Илинденското востание, Балканските војни, Големата војна, Втората светска војна но и земјотресот во Дебар 1967 година.

Куќата е комплетно реконструирана во 2008 година и тоа со нова покривна конструкција, меѓукатни консрукции, преграден ѕид на прв кат, надворешен фасаден ѕид на втор кат, оџаци, нова електрична и водоводна инсталација, старите прозори се заменети со нови автентични прозори. Фасадата е целосно реконструирана во автентичен стил.

Во куќата ентериерот е целосно реставриран автентично а вториот кат е во фаза на карабина. Постои можност за негова доизградба и уредувње по желба на купувачот.

Реконструкцијата и реставрацијата на куќата е извршена по проект и надзор на стручни лица од рацете на познатите Вевчански наимари.

Куќата има бесценета вредност.

Постои можност за компензација за стан во Љубљана.

Погледнeте ја нашата понуда на веб страната:
www.kapitalohrid.mk


Контакт е-маил:
contact@kapitalohrid.mk

Контакт телефони:
070/388-844
078/232-047
046/505-711

Категорија: Недвижности / Куќи / Вили

Се продава од: Претпријатие

Агенција за недвижности ,,Капитал'' Охрид
ТЦ Амам локал 224/1 Охрид
Потврден огласувач
078 232 047; 071 321 001
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам