1 / 1
КУРКУМА СО МЕД
650 МКД
31.05.2022 07:44

Прилеп / Прилеп

Состојба на предмет
Нов

Мед со куркума: Најмоќниот антибиотик на светот кој дури ни докторите не можат да го ОБЈАСНАТ.

Kрај за папиломите и брадавиците.

Куркумата со мед најчесто се користи за:
- дигестивни пречки,
- рани,
- проблеми со желудникот и цревата,
- мали посекотини и повреди на мускулите.
- има способност да ги намалува воспаленијата,

Според некои експерти, куркуминот исто така, може да им помогне на луѓето да го спречат ракот. Изобилува со антигабични и антибактериски својства кои можат да ни помогнат во борбата против бројни болести. Истражувањето тврди дека куркуминот може да помогне при силни воспаленија.

Исто така, ја заштитува нашата ДНК. Влијае врз 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антивоспалителни својства можат да ни помогнат да излекуваме состојби како што е остеоартритисот.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне да ги лекуваме проблемите со:
- црниот дроб,
- проблеми со белите дробови и дишењето,
- автоимуни пореметувања
- и невролошки проблеми.
- остранување на симптомите на депресија,
-помага кај Алцхајмерова болест и деменција
-го забрзува опоравувањето кај мозочните удари.
- го регулира метаболизмот и помага при слабеење.

Исто така, содржи едно соединение кое се нарекува турмерон, кое може да послужи и како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу се силни антиоксидативните и антиинфламаторните својства на куркумата кои можат да помогнат во лекувањето на многу видови рак, како што се: рак на желудник, дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево. Ова е одлично, бидејќи здравите клетки ги остава недопрени, а ги уништува само малигните.

Куркумата има подобар ефект доколку се комбинира со мед. Оваа комбинација може да помогне во борбата против бројни бактерии, а ќе ги сочува добрите бактерии во цревото.

Употреба: Консумирајте по една мала лажичка на секој еден час доколку сте настинати. Следниот ден земајте по една лажичка на секои два часа. Следниот ден по лажичка трипати на ден.

Мешавината не ја голтајте веднаш доколку имате воспаление на грлото, туку оставете полека да се топи во устата.

Категорија: Храна и готвење / Здрава храна - Мед

Се продава од:

ВАЛЕНТИНА
Потврден огласувач
078300612
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам