1 / 6
ПЕРГА
1.200 МКД
Цената е фиксна
29.06.2022 14:25

Автокоманда / Скопје

ПЧЕЛАРНИК ДУКОВИ
ПЕРГА -20 грама е 700 денари
Мешавина: 20 грама перга во 1 кгр мед =1200 денари.
Нарачка на телефон 078300612

Дознајте ја моќта на пергата – пчелниот леб во човековата исхрана!

За пергата кружат фантастични кажувања: од брз раст на хемоглобинот кога крвта до враќање на младоста и ефекно поголема потенција.

ПЕРГАТА преставува еден од најдобрите пчелни производи, како за пчелните друштва така и за човекот како апитарапеутско средство. без перга нема ни млади пчели, ни восок, ни матици, а ни плодни трутови.
Во составот на пергата откриени се сите материи кои се наоѓаат и во млечот: белковини, масти, витамин А, Б-комплекс витамини, фолна, пантотенска, никотинска киселина, рибофлавин, 6 сексуални хормони ,

ПЕРГАТА помага во случај на анемија (слабокрвност), желудникави тегоби, артериска хипертензија (зголемен крвен притисок), артериосклероза и знаци на прерано стареење. Исклучива скапоценост на пергата се покжува во превенција и лечењето на проблеми со простатата.

На секој маж кој поминал 45-та година му се препорачува секојдневна употреба на перга.
Децата кои страдаат од диареа и анемија или тешки инфективни заболувања треба да ја конзумираат пергата. Една мала чајна лажичка перга со доручекот го зголемува бројот на црвените крвни зрнца околу 800 000 во рок од еден месец.

ПЕРГАТА содржи „се што му е потрено на човечкиот организам за да опстои“ Од тие причини пергата е нашла и во многу диети за слабеење.

Присуството на рутенот во пергата допринесува за еластичност и јакнење на капирларните ѕидови, па затоа се смета како превентивно средство против :
излив на крв во мозокот,
инфаркт,
проширени капилари на површината на кожата и во очите.

Пергата ја обновува цревната флора која често се пореметува од долготрајна употреба – земање антибиотици. На појавите кај зрачење – радијациски трерапии (повраќање, смалување на бројот на крвните зрнца, недостаток на апетит, слабост и малаксаност) значително се смалуваат со земањето на Перга.

Зошто никој пчелар досега не ви понудил перга или барем некаков производ во кого е содржана пергата?
Одговорот е едноставен, досегашната практика на вадење перга од саќето е макотрпна и за еден ден пчеларот може да извади едвај 140 гр.. Затоа пак секое зрнце што ќе се одвои од рамката при цедењето педантно го собира за себе и во комбинација со медот си го припрема сопствениот еликсир. На тоа се должи долговечноста на голем број пчелари, кои ја почувствувале моќта на пергата.

Категорија: Храна и готвење / Здрава храна - Мед

Се продава од:

ВАЛЕНТИНА
Потврден огласувач
078300612
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам