1 / 2
ДУКОТЕЛА - Мешавина мед со мелени јаткасти производи
400 МКД
Цената е фиксна
31.05.2022 07:44

Илинден / Скопје

Состојба на предмет
Нов

ДУКИТЕЛА - нов производ на Пчеларник ДУКОВИ


МЕД со : ореви, лешници, кикиритки ,индиски ореви и бадеми - производи кои содржат хранливи материи неопходни за одржување на здравјето на нашето тело.
Тие имаат голема количина на протеини кои даваат чувство на ситост а со тоа помагаат во слабеењето.
Нивните хранливи материи многу полесно се апсорбираат од телото отколку оние во животински производи или зеленчук.
Тие се богати со минерали, корисни за нашето тело.
Тие содржат аргинин, важен за промовирање на проширување на крвните садови и спречување на воспаление на артериите.
Помага во подобрување на циркулацијата и зајакнување на имунолошкиот систем.
Лечи депресија затоа што имаат значителна количина минерали и особено магнезиум.
Поради калиумот во нивниот состав се препорачуваат во превенција на болести на кардиоваскуларниот систем, карцином и развој на проширени вени.
Тие имаат витамин Е затоа помагаат во подобрувањето на изгледот на кожата.
Лешниците богати се со масни киселини омега 3 и омега 6 и токму затоа тие честопати се нарекуваат прочистувачи на крв и чувари на срцето, важни се за чистење на крвните садови и спречување на мозочен удар и срцев удар.
Лешникот помага кај пациенти со рахитис, ревматизам, анемија. консумирање на лешници ја забрзува елиминацијата на песок од бубрезите и уринарниот тракт и ги ублажува проблемите предизвикани од астма и бронхитис.
Кикириките имаат многу корисни својства за организмот: ја стимулираат мозочната активност, помагаат во детоксикација на организмот, го чистат црниот дроб, го зајакнуваат имунитетниот систем, се препорачуваат при третман на проширени вени, заболување на бубрезите, хипертензија и атеросклероза.
Оревите содржат јод, па затоа се одличен лек за болести и болести на тироидната жлезда,имаат корисен ефект врз крвните садови во мозокот и врз човечката ментална активност.
Преку витамини Ц и Е ореви помагаат да се намали процесот на предвремено стареење на телото.
Поради моно и полинезаситените масти помага да се намали нивото на лош холестерол во крвта.
Индиски ореви се индицирани во превенција на срцеви заболувања и зајакнување на имунолошкиот систем на организмот.
Тие се добри и за стимулирање на метаболизмот и за намалување на нивото на холестерол во крвта.
Бадемите помагаат во прочистување на организмот од токсини, ја прочистуваат крвта, жолчното кесе, црниот дроб и бубрезите доколку се консумираат умерено.
Бадемите исто така го подобруваат изгледот и структурата на ноктите, косата и кожата и имаат корисни ефекти врз нервниот систем.

Категорија: Храна и готвење / Здрава храна - Мед

Се продава од:

ВАЛЕНТИНА
Потврден огласувач
078300612
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам