1 / 1
Продавам природен Маџун, Magun (гроздов мед)
400 МКД
05.12.2022 07:20

Неготино / Неготино

Состојба на предмет
Нов

Продавам 100% природен маџун направен од сопствено грозје по стар рецепт.
Маџунот е 100% природен производ без додаток на шеќер, адитиви и конзерванси со карактеристичен мирис и слатко-кисел вкус. Гроздовиот слад – Маџун претставува природен засладувач кој се произведува од гроздов сок и одлична замена за сахарозата (белиот шеќер).

Маџунот е традиционален и национален македонски производ кој се користел и произведувал масовно се до комерцијалната продажба на белиот шеќер. Се добива од висококвалитетни и бели и црвени сорти грозје. Овој производ кој што се употребува како храна, се повеќе се бара и како лек. Тој е природен антиоксиданс, содржи гроздов шеќер (гликоза и фруктоза), богат е со хидросолубилни витамини (В1, В2, Б6 и C), минерали (K, Na, Ca, P, Fe), танински материи, флавоноиди и органски киселини.
Се препорачува за зајакнување на имунолошкиот систем кај деца, рековалесценти, постари лица и спортисти. Помага при настинки и инфекции на респираторниот систем, запек, анемија, болести на кардиоваскуларниот систем, а посебно се препорачува кај луѓе со нарушена функција на црниот дроб поради прележана жолтица, алкохолизам, цироза и прекумерна употреба на лекови.
Употреба за зголемување на имунитет:

Деца над 1 година – 1 мала лажица во оброк, во чај или во вода секој ден

Возрасни – 1 голема лажица во оброк, во чај или во вода два пати во денот


Може да се користи во секојдневната исхрана за засладување на чај, млеко, мусли или, пак, како прелив на торти и колачи.

Маџунот има неограничен рок на употреба. Поради присуството на природен шеќер кој брзо кристализира може да добие густа конзистенција, но со потопување во сад со топла вода брзо се враќа во првобитната состојба.

Категорија: Храна и готвење / Здрава храна - Мед

Се продава од:

Gligor
Потврден огласувач
075531496
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам