1 / 1
Vnimanie Oximetar besplatna isporaka
800 МКД
Цената е фиксна
03.02.2022 08:48

Скопје Центар / Скопје

Состојба на предмет
Нов

Дали сте изложени на дефицит од кислород
Најбитен фактор кај КОВИД
Секогаш при рака⚡⚡
📢📢📢📢📢📢📢📢
1190 ден
Бесплатна испорака
Достава за 1ден📢📢📢📢📢

Пулс оксиметар за на прст е портабилен, медициски уред за мерење на кислородна сатурација на крвта, и пулсот користејќи го прстот.

Уредот работи и ја определува заситеноста на крвта со кислород, со помош на инфрацрвени зраци. Неговото користење е апсолутно безбедно и безболно.

Кислородната сатурација овозможува проценка на ефикасноста на транспортот на кислород, во прв ред преку дишењето. Таа е важен параметар во проценката на респираторната функција.

Мерењето се одвива на прстот со употреба на фотометричен сензор вграден во штипката за прст.
Автоматско исклучување батеријата за 5секунди кога прстот не е поставен на мерачот
Работи на 2 ААА батерии.
Избегнувајте изложување на директна сончева светлина
Бидете внимателни во текот на мерењето,апаратот треба да биде во мирување
Материјал: Пластика
Димензија: 60mm x 35mm x 37mm.

Пулс оксиметар е наменет исклучиво за дополнителна контрола на состојбата на пациентот. Тој треба да се користи во комбинација со други методи за клиничко испитување и анализа на симптомите.

Заситеноста со кислород (SpO2) е мерење на тоа колку кислород носи вашата крв како процент од максимумот што може да го носи. За здрава индивидуа, нормалниот SpO2 треба да биде помеѓу 95% до 99%.

Како да го користите
Пулсната оксиметрија може да се користи и во домашни и во амбулантски услови. Во некои случаи, вашиот лекар може да препорача да имате пулсен оксиметар за домашна употреба.

Најчесто, уред е сличен на штипка, која ја поставате на вашиот среден прст. Значи, ако сте десничари, користете го десниот среден прст. Ако сте левак, користете го левиот среден прст. Разликата меѓу прстите е мала. Може да почувствувате мала количина на притискање од стегање на оксиметарот, но болката е блага и не се осеќа.

Задржите ја сондата вклучена онолку колку што е потребно, за да го измери пулсот и заситеноста на кислородот. Откако ќе заврши тестот, остранете го оксиметарот и видете ги резултаите.

Категорија: Здравје, Убавина додат. и опрема / Медицински материјали / Останато

Се продава од:

prodavac
Потврден огласувач
070369766
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам