1 / 1
ВНИМАНИЕ!
По Договор
05.10.2021 22:04

Прилеп / Прилеп

Состојба на предмет
Нов

Пијаното е специфичен инструмент на кој што му е потребно периодично професионално одржување.

Во основа постојат четири видови на професионално одржување и тоа:
- Поправка на механика;
- Регулација;
- Штимање;
- Интонирање;


- Штимањето значи подесувања на висината на секој тон - клавиш преку висинско затегнување со помош на специјален клуч за штимање.
Секоја жица на пијаното е растегната на тензија (напнатост) од 90 кг. но таа тензија може да се зголеми или намали со затегнувањето на жицата при самото штимање на пијаното.

ВАЖНО: жиците на пијаното треба генерално да се штимаат ДВА ПАТИ ГОДИШНО за да се доведат во нивна правилна тензија!

- Регулацијата претставува подесување (дотерување) на механиката, клавијатурата и педалите на инструментот.
Пијаното МОРА пред да се спроведе штимањето да биде механичко исправно и максимално регулирано заради крајниот резултат, а тоа е прекрасниот звук кој овај инструмент го произведува!

ВАЖНО: Поправката, регулацијата и штимањето, доколку сакате вашето пијано да ги исполнува највисоките критериуми и квалитети мора да бидат направени од професионален клавирштимер - техничар!

Ако вашето пијано има потреба од било какви интервенции, поправки, регулација и штимање контактирајте не на подолу наведениот е-маил или едноставно напишете ни порака во inbox.

Во случај да имате пијано кое сакате да го продадете или сакате да купите побарајте не заради консултација за (искористеност, оштетеност, процена) и слични прашања кои ги имате.

За подетални информации посетете ја нашата F-book страна:
https://www.facebook.com/pages/Klavirstimer-Popravka-Regulacija-i-Stimanje/1006536049361171

Категорија: Музички инструменти и опрема / Музички инструменти / Синтисајзер/Пијано

Се продава од:

Љупчо
Потврден огласувач
070/ 24 25 02
Испрати Е-маил до огласувачот

Добредојдовте на Reklama5.mk

Со цел да ја направиме Реклама5 полесна и подостапна за употреба, ние користиме cookies на нашата веб страница. Со сурфање на reklama5.mk се согласувате да користите колачиња. Детални информации можете да најдете на Политика за колачиња

Се согласувам